Lokalizatory GPS dla dzieci - cała prawda

Witam w pierwszym blogowym wpisie na stronie DK GRANT.

W tym artykule chciałbym rozwiać wszelkie wątpliwości oraz udzielić odpowiedzi dotyczących zegarków dla dzieci z funkcją GPS oraz telefonu w jednym.
Wielu rodziców boryka się z wieloma pytaniami jaki zegarek powinny wybrać dla swojego dziecka, czy taki zegarek jest dobrym rozwiązaniem czy tylko półśrodkiem, a może w ogóle lepiej jest zdecydować się na telefon.

Postaram się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania przez naszych klientów oraz problemy z jakim mieliśmy okazję się już zmagać. 

Na początek...

warto wspomnieć czym są i do czego służą zegarki z GPS dla dzieci. Zegarki są urządzeniami wielofunkcyjnymi służącymi przede wszystkim do kontaktu dziecka z jego opiekunem. Mogą zastąpić telefon komórkowy dzięki obsłudze kart SIM. Dzięki modułowi GPS potrafią wskazać nam lokalizację naszego dziecka. Dziecko w prosty sposób może powiadomić rodzica o zagrożeniu - wystarczy krótkie wciśnięcie przycisku SOS, a rodzic zostaje powiadomiony o tym gdzie dziecko się znajduję w wiadomości SMS, automatycznie wybierany jest numer telefonu do opiekuna jak i aplikacja w telefonie również daje znać że nasza pociecha użyła przycisku SOS. 

Lokalizacja

Najbardziej cenioną i pożądaną funkcja przez naszych klientów jest funkcja lokalizatora GPS
Aby zegarek mógł podać w miarę dokładną lokalizację (z dokładnością co do metra) niezbędny jest zasięg z trzech różnych satelitów. Trzeba pamiętać o tym że lokalizatory w naszych telefonach czy nawet klasyczne nawigacje samochodowe mogą mieć niekiedy problem z sygnałem GPS np. z racji przeszkód takich jak grube ściany budynków (czasem nawet i kilka ścian), złe warunki atmosferyczne itp. Nie można więc też wymagać "cudów" od zegarków. W momencie kiedy napotkają sporo przeszkód na drodze do uzyskania prawidłowego sygnału GPS zegarek będzie wskazywał mniej dokładny pomiar lokalizacyjny, za pośrednictwem tzw LBS
LBS to nic innego jak kanał lokalizacyjny określany za pośrednictwem nadajników operatorów sieci komórkowych. Dla przykładu jeśli nadajnik operatora będzie od naszego położenia 1 km to taką właśnie lokalizację wskaże nam zegarek w aplikacji. Jest to mało precyzyjny pomiar lecz bardzo szybki. Po włączeniu aplikacji kiedy próbujemy uzyskać informację na temat lokalizacji na początku zawsze zobaczymy pomiar z LBS z racji jego szybkości, po paru minutach przy dobrym sygnale GPS zegarek pokaże nam już znacznie dokładniejszą lokalizację.
W modelu Q90 mamy jeszcze dodatkowy kanał lokalizacyjny - WIFI. Określa on lokalizacje na podstawie wszystkich dostępnych w okolicy Hotspotów, routerów WIFI. I wbrew wszelkim wątpliwością nie potrzebuje on wcale hasła do łączenia się z routerami. Zegarek ustala lokalizację na podstawie uzyskanego adresu IP z routera. 

Przy zakupie zegarka dla naszej pociechy warto upewnić się czy sprzedawca proponuje nam pełnowartościowy sprzęt. Spotykaliśmy się z klientami którzy zostali oszukani przez sprzedawców. Kupili zegarek w promocyjnej cenie i nie spełniał on swoich powinności np. były bez modułu GPS i lokalizowały się tylko poprzez LBS. Z zewnątrz zegarek wygląda tak samo jak pełnowartościowy sprzęt. Brak modułu GPS wychodzi "w praniu". Aplikacja nawet przy doskonałym zasięgu nie chce przełączyć nam trybu LBS na GPS. Jeżeli chociaż raz nie widzieliśmy dokładniej lokalizacji w naszej aplikacji może oznaczać to że albo nasz moduł GPS jest uszkodzony albo po prostu go nie ma. 

Funkcjonalność i bezpieczeństwo

Zegarki z GPS dla dzieci spełniają wiele funkcji m.in. możemy na nie dzwonić jak na klasyczny telefon, opcją zabezpieczającą jest to że dziecko może dzwonić tylko na numery z książki telefonicznej i w drugą stronę - tylko numery z książki telefonicznej mogą dodzwonić się na zegarek. Numery z poza książki telefonicznej usłyszą podczas próby połączenia że linia jest zajęta...
Dla niektórych może się to wydawać drobiazgiem, lecz większość naszych klientów bardzo ceni sobie tą funkcję. 
Na zegarek nie można wysyłać wiadomości SMS, lecz jest opcja wysłania wiadomości przez Czat w aplikacji do zarządzania zegarkiem - SE TRACKER 2.
Dodatkowo przez czat możemy wysłać też krótką wiadomość głosową.  

Przydatnymi opcjami może się okazać powiadomienie o niskim stanie baterii w zegarku o czym zostaniemy powiadomieni automatycznie przez zegarek (jeśli opcja w aplikacji zostanie włączona). Dla modelu Q90 i Q50 jest też możliwość ustawienia opcji o powiadomieniu ściągnięcia zegarka z ręki. Wielu rodziców jest zachwyconych z powodu tej właśnie opcji. Możemy wyznaczyć też w aplikacji strefy po jakich dziecko może się poruszać. Jeśli dana strefa zostanie opuszczona wówczas również otrzymujemy powiadomienie :)

Jest też opcja śledzenia aktywności naszej pociechy, krokomierz, spalone KCAL, dystans oraz monitor snu. Dodatkowo budzik, nagradzanie dziecka za dobre uczynki :)

PODSUMOWANIE

Wiele powyżej opisanych funkcji daje nam przewagę nad klasycznym telefonem. Niekiedy rodzice po prostu nie chcą wyposażać kilkuletniego dziecka w skomplikowany telefon typu SMART. Często dlatego że taki telefon jest zbyt skomplikowany dla małego dziecka, czasami dlatego że rodzice nie chcą aby dziecko korzystało z tych wszystkich "cudownych" aplikacji jak gry czy internetu. Dziecku zdecydowanie łatwiej będzie nacisnąć przycisk SOS w razie potrzeby niż wybierać numer telefonu z książki telefonicznej na smartphonie. Dodatkowo smartphone potrafi się rozładować, dziecko potrafi go gdzieś schować i zapomnieć lub wyciszyć. Wszystkie wymienione przypadki, to nie tylko nasze fanaberie, a sytuacje z życia naszych klientów. W takich przypadkach zegarek zdaje egzamin doskonale. Jeśli nasze dziecko lubi gdzieś się zawieruszyć to zegarek nie jednym rodzicom pomógł już w trudnej sytuacji. Warto wspomnieć że zegarek jest w korzystniejszej cenie niż nowy telefon. Naszym zdaniem warto zainwestować w takie urządzenie w trosce o nasze pociechy. W doborze modelu lub pomocy technicznej zawsze pomożemy!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl